gototopgototop
Nové fotky v GalériiDarujte 2% z dane pre Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hradPodporte obnovu
Načítajte tento QR kód vo vašom mobilnom internet bankingu:
Pay by Square
Váš finančný príspevok bude použitý na obnovu hradu Zborov. Ďakujeme vám.
Anketa
Boli by ste ochotní pomôcť pri oprave hradu?
 
first
  
last
 
 
start
stop
first
  
last
 
 
start
stop
Úvod

"Tajomný hrad Zborov" (Bardejovská televízia)

 

V rámci publicistického bloku bola v júni 2013 odvysielaná na Bardejovskej televízii relácia s názvom "Tajomný hrad Zborov". Do tejto relácie bol pozvaný archelóg KPÚ Preščov Mgr. Peter Harčár. a predseda občianskeho združenia na záchranu Zborovského hradu Ing. Vladimír Kaminský. Relácia bola rozdelená do dvoch polhodinových blokov vysielaných 2 týždne po sebe.
V prvom bloku s podtitulom "Čo odhalil výskum?" pookrieme trochu z histórie hradu, a z povestí spätých s hradom. V krátkosti sa dozviete aj o doterajších prácach na hrade, o činnosti Občianskeho združenia na záchranu Zborovského hradu, ale samozrejme aj o archeologických prácach, nálezoch a zisteniach, ktoré odhalil archeologický výskum na hrade.
V druhej časti, ktorá nesie podtitul "Čo prezradili fragmenty" bude prezradené, čo ukázali archeologické nálezy v okolí vstupnej brány, prezradíme aj niečo zo spôsobov murovania v dobe rozvoja hradu, ale samozrejme ukážeme aj fragmenty a črepy, ktoré sa na hrade našli a vysvetlíme ich význam.
 

Zoznam činností prebiehajúcich v roku 2013

 

Opäť po časovej dlhšej odmlke, počas ktorej sme všetky svoje sily a čas venovali obnove tejto našej pamiatky, Vám prinášame informácie o prebiehajúcich prácach v roku 2013 na Zborovskom hrade aj v jeho blízkom okolí.
 

Výpis prác za rok 2012

 

Po dlhšej odmlke, počas ktorej sme všetky svoje sily venovali obnove našej skvostnej pamiatky, Vám prinášame informácie o prácach uskutočnených počas celého roka 2012 na Zborovskom hrade a v jeho blízkom okolí. Výpis prác sme prehľadne zoradili a bližšie informácie ku každému bodu získate po kliknutí naň. V blízkej dobre pribudne samozrejme na stránke aj príslušná fotodokumentácia.
 

Opravy hradov pokračujú (TV Markíza)

 

12.8.2011 bola v Televíznych novinách na TV Markíza odyvysielaná reportáž o oprave hradu Branč v seneckom okrese. Okrem ministra kultúry Daniela Krajcera, ktorý v rámci svojho turné po slovenských hradoch a zámkoch navštívil aj tento hrad, prišla aj premérka vlády Iveta Radičová. Aj obnova tohto hradu by mala dať v budúcom roku prácu nezamestnaným ľuďom. Ostatné hrady, na ktorých sa taktiež v budúcom roku rozbehne projekt verejno-prospešných prác (medzi ktorými je aj hrad Zborov) sú spomenuté na konci reportáže.
 

Prešovský Korzár znova o Zborovskom hrade

 

O tom, že záujem médií o dianie na Zborovskom hrade neutícha, svedčí už v poradí tretí článok v denníku Prešovský Korzár. Ten už od začiatku rekonštrukčných prác sleduje dianie na hrade a pravidelne prináša svojím čitateľom informácie o vykonaných aj plánovaných prácach na tomto renesančnom opevnení. Ak ste článok z dňa 4.8.2011 v denníku nestihli zaregistrovať, prinášame Vám jeho elektronickú podobu.
 

Minister kultúry v Teleráne aj o Zborovskom hrade

 

V stredu 27.7.2011 bol pozvaný do relácie Teleráno v televízii Markíza okrem iných hostí aj minister kultúry Daniel Krajcer. Beseda s ním bola zameraná na tému obnovy hradov a zámkov na Slovensku, pričom spomenul okrem iných hradov aj hrad Zborov (asi minútu pred koncom spotu).
 

Návšteva ministra Krajcera na Zborovskom hrade

 

Minister kultúry Slovenskej republiky, Daniel Krajcer, 19. júla odštartoval cestu po slovenských hradoch. Zborovský hrad bol jeho návštevou poctený hneď 22. júla. MK SR v tomto roku začalo pilotný projekt na hradoch Uhrovec a Šariš, kde sa do obnovy hradov zapájajú aj uchádzači o zamestnanie. Projekt vyvolal veľký záujem zo strany ďalších miest a obcí, ktoré majú záujem, aby sa hrady v ich regióne dostali do programu obnovy na budúci rok. Zborovský hrad nevnímajúc. Vedúci rezortu kultúry bol záchrannými prácami nadšený. Na prehliadke ho sprevádzal starosta Zborova Ján Lukáč, starosta Komárova František Mihaľ, prednosta Obvodného lesného úradu v Bardejove Maroš Micenko, ako aj miestny predseda poslaneckého klubu SaS Milan Benka. Predseda Vladimír Kaminský zo Združenia na záchranu Zborovského hradu informoval Daniela Krajcera o vykonaných prácach a ďalších plánoch...
Združenie na záchranu Zborovského hradu zároveň realizuje v spolupráci s U.S.Steel Košice,s.r.o. a Karpatskou nadáciou projekt obnovy historickej dubovej aleje.
Pán minister Krajcer na záver návštevy Zborovského hradu zasadil do tejto aleje prvú sadenicu duba letného.

 

Rádio Regina - Dobrovoľníci na hrad

 

Súčasné dianie na hrade nenechalo chladnou ani redaktorku a moderátorku rádia Regina Mgr. Veroniku Slaninkovú, ktorá neváhala a osobne sa prišla pozrieť na hrad a spraviť reportáž. Nahrávka, ktorú Vám dnes prinášame aj my, odznela na rádiu Regina 2.7.2011 v rámci cyklu "Dobrovoľníci na hrad" v relácii Panoráma. Príjemné počúvanie...