gototopgototop
Nové fotky v GalériiDarujte 2% z dane pre Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hrad
  • Zborovský hradOnline na stránke
Online hostia:
Anketa
Boli by ste ochotní pomôcť pri oprave hradu?
 
first
  
last
 
 
start
stop
first
  
last
 
 
start
stop
Úvod

Minister kultúry v Teleráne aj o Zborovskom hrade

 

V stredu 27.7.2011 bol pozvaný do relácie Teleráno v televízii Markíza okrem iných hostí aj minister kultúry Daniel Krajcer. Beseda s ním bola zameraná na tému obnovy hradov a zámkov na Slovensku, pričom spomenul okrem iných hradov aj hrad Zborov (asi minútu pred koncom spotu).
 

Návšteva ministra Krajcera na Zborovskom hrade

 

Minister kultúry Slovenskej republiky, Daniel Krajcer, 19. júla odštartoval cestu po slovenských hradoch. Zborovský hrad bol jeho návštevou poctený hneď 22. júla. MK SR v tomto roku začalo pilotný projekt na hradoch Uhrovec a Šariš, kde sa do obnovy hradov zapájajú aj uchádzači o zamestnanie. Projekt vyvolal veľký záujem zo strany ďalších miest a obcí, ktoré majú záujem, aby sa hrady v ich regióne dostali do programu obnovy na budúci rok. Zborovský hrad nevnímajúc. Vedúci rezortu kultúry bol záchrannými prácami nadšený. Na prehliadke ho sprevádzal starosta Zborova Ján Lukáč, starosta Komárova František Mihaľ, prednosta Obvodného lesného úradu v Bardejove Maroš Micenko, ako aj miestny predseda poslaneckého klubu SaS Milan Benka. Predseda Vladimír Kaminský zo Združenia na záchranu Zborovského hradu informoval Daniela Krajcera o vykonaných prácach a ďalších plánoch...
Združenie na záchranu Zborovského hradu zároveň realizuje v spolupráci s U.S.Steel Košice,s.r.o. a Karpatskou nadáciou projekt obnovy historickej dubovej aleje.
Pán minister Krajcer na záver návštevy Zborovského hradu zasadil do tejto aleje prvú sadenicu duba letného.

 

Rádio Regina - Dobrovoľníci na hrad

 

Súčasné dianie na hrade nenechalo chladnou ani redaktorku a moderátorku rádia Regina Mgr. Veroniku Slaninkovú, ktorá neváhala a osobne sa prišla pozrieť na hrad a spraviť reportáž. Nahrávka, ktorú Vám dnes prinášame aj my, odznela na rádiu Regina 2.7.2011 v rámci cyklu "Dobrovoľníci na hrad" v relácii Panoráma. Príjemné počúvanie...

 

"Hniezdo rebelov" (článok v Plus 7 dní)

 

Článok z týždenníka Plus 7 dní, ktorý vyšiel 10.6.2011 stručne zachytáva časť histórie hradu a jeho povestí, ale aj súčasnosť hradu, teda rekonštrukčné práce, ktoré tam prebiehajú. Nechýba rozhovor s predsedom občianskeho združenia na záchranu Zborovského hradu nielen o rekonštrukčných prácach, ale aj o plánovanej, resp. už prebiehajúcej revitalizácii jedinečnej historickej dubovej aleje.
 

"Zborovský hrad ožíva" (Bardejovská televízia)

 

V rámci publicistického bloku bola vo štvrtok 16.6.2011 odyvysielaná na Bardejovskej televízii relácia s názvom "Zborovský hrad ožíva". Do tejto relácie bol pozvaný predseda Občianskeho združenia na záchranu Zborovského hradu Ing. Vladimír Kaminský a starosta obce Zborov Ján Lukáč, ktorý však musel pozvanie kvôli neodkladným pracovným povinnostiam odmietnuť. V tejto, takmer polhodinovej besede, sa má divák možnosť dozvedieť podrobnejšie informácie o občianskom združení, o finančnej zbierke, ktorá beží už druhým rokom, ale aj o grantoch, s pomocou ktorých je združenie schopné realizovať plánované rekonštrukčné práce na hrade a jeho priľahlých častiach. V besede sa ďalej divák dozvie viac aj o projekte obnovenia jedinečnej historickej dubovej aleje, budú mu podané informácie aj o spolupráci s mestom Bardejov a ďalších plánovaným spoluprácach, a v neposlednom rade bude vysvetlený aj postup rekonštrukčných a zabezpečovacích prác na hrade od roku 2010 až doteraz.
Prajem príjemné sledovanie...
 

Inventáre hradu Makovica z r. 1634 a z r. 1641

 

V 17. storočí už hrady prestávali plniť funkciu rezidencií. Šľachta sa sťahovala do pohodlnejších kaštieľov v mestečkách a dedinách. Počas vojenských konfliktov sa ešte využívala ich obranná funkcia, ináč slúžili skôr ako hospodárske a skladištné objekty, prípadne ešte slúžili na bývanie pre úradníkov panstva a, prípadne aj posádku. Aj tento inventár dokladá túto premenu. O nie najlepšom hospodárení svedčí množstvo nezúžitkovaných potravín, ktoré boli vykazované ako staré, resp. pokazené.
 

Mesto Bardejov chce podporiť rekonštrukciu hradu

 

Občianske Združenie na záchranu Zborovského hradu a Mesto Bardejov dňa 15.4.2011 rokovali o možnostiach spolupráce pri záchrane a propagácii národnej kultúrnej pamiatky - Zborovský hrad. Za Združenie na záchranu Zborovského hradu bol na rokovaní prítomný jeho predseda Ing. Vladimír Kaminský, za mesto Bardejov primátor MUDr. Boris Hanuščak, viceprimátor MUDr. Peter Prokopovič a prednosta mestského úradu Ing. Juraj Popjak.
Obe strany konštatovali, že historická hodnota národnej kultúrnej pamiatky Zborovský hrad presahuje hranice obce Zborov a má veľký spoločenský význam pre náš celý región.
 

Úryvok z knihy Polnice pražského junáka

 

ZRÚCANINA HRADU ZBOROV

Jozef Kubička - Polnice pražského junákaUprostred ihličnatých lesov pri potoku Kamenec južne od mesta Zborov, ktoré oddávna žilo živým obchodom s obilím, plátnom, medom a kožušinami, vypínajú sa na zalesnenom kopci zrúcaniny hradu Zborov.
Sem včas ráno sa vybral na deň svätej Anny Peter s malou družinou urastených chlapcov zo Stebníckej Huty, aby sa pokochali pohľadom na pohraničné pásmo Beskýd. Chlapci, ktorí sa k mladému pánovi z Prahy prilepili úprimným priateľstvom, chceli tiež Petrovi ukázať hlboké pivnice hradu s podzemným jazierkom v podivnej jaskyni, kam sa bolo možné dostať len za pomoci povrazového rebríka.